Advertisement
United States  

“News neutrality by unbiased coverage”
One News Page
> >

Critics’ Choice Awards 2018: The Complete Winners List

The Wrap Friday, 12 January 2018
Critics’ Choice Awards 2018: The Complete Winners ListThe critics have spoken, and so far they just want to “Get Out.”

Jordan Peele emerged a big early winner in the film category of the award show that honors both movies and television, voted on by critical bodies the Broadcast Film Critics Association and the Broadcast Television Journalists Association.

Peele took Best Adapted Screenplay for his racially charged horror thriller, as well as Best Sci-Fi / Horror Film.

*Also Read:* Will James Franco Accusations Hurt His Chances for Oscar, SAG and Spirit Awards?

James Franco, currently mired in sexual misconduct accusations from five women, won Best Actor in a Comedy for “The Disaster Artist.” He did not attend the ceremony, leading presenter Walton Goggins to accept on his behalf. Margot Robbie claimed the trophy in the comedy actress category for “I, Tonya.”

Best Acting Ensemble went to the gang from “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri.”

More to come. See the Critics’ Choice Awards winners, updating live:

*FILM CATEGORIES*

*BEST PICTURE*
“The Big Sick”
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Florida Project”
“Get Out”
“Lady Bird”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

*BEST ACTOR*
Timothée Chalamet – “Call Me by Your Name”
**WINNER James Franco – “The Disaster Artist”*
Jake Gyllenhaal – “Stronger”
Tom Hanks – “The Post”
Daniel Kaluuya – “Get Out”
Daniel Day-Lewis – “Phantom Thread”
Gary Oldman – “Darkest Hour”

*BEST ACTRESS*
Jessica Chastain – “Molly’s Game”
Sally Hawkins – “The Shape of Water”
Frances McDormand – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
**WINNER Margot Robbie – “I, Tonya”*
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Meryl Streep – “The Post”

*BEST SUPPORTING ACTOR*
Willem Dafoe – “The Florida Project”
Armie Hammer – “Call Me By Your Name”
Richard Jenkins – “The Shape of Water”
Sam Rockwell – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Patrick Stewart – “Logan”
Michael Stuhlbarg – “Call Me by Your Name”

*BEST SUPPORTING ACTRESS*
Mary J. Blige – “Mudbound”
Hong Chau – “Downsizing”
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Holly Hunter – “The Big Sick”
Allison Janney – “I, Tonya”
Laurie Metcalf – “Lady Bird”
Octavia Spencer – “The Shape of Water”

*BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS*
Mckenna Grace – “Gifted”
Dafne Keen – “Logan”
**WINNER: Brooklynn Prince – “The Florida Project”*
Millicent Simmonds – “Wonderstruck”
Jacob Tremblay – “Wonder”

*BEST ACTING ENSEMBLE*
“Dunkirk”
“Lady Bird”
“Mudbound”
“The Post”
**WINNER “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”*

*BEST DIRECTOR*
Guillermo del Toro – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Christopher Nolan – “Dunkirk”
Luca Guadagnino – “Call Me By Your Name”
Jordan Peele – “Get Out”
Steven Spielberg – “The Post”

*BEST ORIGINAL SCREENPLAY*
Guillermo del Toro and Vanessa Taylor – “The Shape of Water”
Greta Gerwig – “Lady Bird”
Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Liz Hannah and Josh Singer – “The Post”
Martin McDonagh – “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
**WINNER: Jordan Peele – “Get Out”*

*BEST ADAPTED SCREENPLAY*
**WINNER: James Ivory – “Call Me by Your Name”*
Scott Neustadter and Michael H. Weber – “The Disaster Artist”
Virgil Williams and Dee Rees – “Mudbound”
Aaron Sorkin – “Molly’s Game”
Jack Thorne, Steve Conrad, Stephen Chbosky – “Wonder”

*BEST CINEMATOGRAPHY*
Roger Deakins – “Blade Runner 2049”
Hoyte van Hoytema – “Dunkirk”
Dan Laustsen – “The Shape of Water”
Rachel Morrison – “Mudbound”
Sayombhu Mukdeeprom – “Call Me By Your Name”

*BEST PRODUCTION DESIGN*
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – “The Shape of Water”
Jim Clay, Rebecca Alleway – “Murder on the Orient Express”
Nathan Crowley, Gary Fettis – “Dunkirk”
Dennis Gassner, Alessandra Querzola – “Blade Runner 2049”
Sarah Greenwood, Katie Spencer – “Beauty and the Beast”
Mark Tildesley, Véronique Melery – “Phantom Thread”

*BEST EDITING*
Michael Kahn, Sarah Broshar – “The Post”
Paul Machliss, Jonathan Amos – “Baby Driver”
Lee Smith – “Dunkirk”
Joe Walker – “Blade Runner 2049”
Sidney Wolinsky – “The Shape of Water”

*BEST COSTUME DESIGN*
Renée April – “Blade Runner 2049”
Mark Bridges – “Phantom Thread”
Jacqueline Durran – “Beauty and the Beast”
Lindy Hemming – “Wonder Woman”
Luis Sequeira – “The Shape of Water”

*BEST HAIR AND MAKEUP*
“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Wonder”

*BEST VISUAL EFFECTS*
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

*BEST ANIMATED FEATURE*
“The Breadwinner”
“Coco”
“Despicable Me 3”
“The LEGO Batman Movie”
“Loving Vincent”

*BEST ACTION MOVIE*
“Baby Driver”
“Logan”
“Thor: Ragnarok”
“War for the Planet of the Apes”
“Wonder Woman”

*BEST COMEDY*
**WINNER “The Big Sick”*
“The Disaster Artist”
“Girls Trip”
“I, Tonya”
“Lady Bird”

*BEST ACTOR IN A COMEDY*
Steve Carell – “Battle of the Sexes”
**WINNER James Franco – “The Disaster Artist”*
Chris Hemsworth – “Thor: Ragnarok”
Kumail Nanjiani – “The Big Sick”
Adam Sandler – “The Meyerowitz Stories (New and Selected)”

*BEST ACTRESS IN A COMEDY*
Tiffany Haddish – “Girls Trip”
Zoe Kazan – “The Big Sick”
Margot Robbie – “I, Tonya”
Saoirse Ronan – “Lady Bird”
Emma Stone – “Battle of the Sexes”

*BEST SCI-FI OR HORROR MOVIE*
“Blade Runner 2049”
**WINNER “Get Out”*
“It”
“The Shape of Water”

*BEST FOREIGN LANGUAGE FILM*
“BPM (Beats Per Minute)”
“A Fantastic Woman”
“First They Killed My Father”
**WINNER “In the Fade”*
“The Square”
“Thelma”

*BEST SONG*
“Evermore” – “Beauty and the Beast”
“Mystery of Love” – “Call Me By Your Name”
**WINNER “Remember Me” – “Coco”*
“Stand Up for Something” – “Marshall”
“This Is Me” – “The Greatest Showman”

*BEST SCORE*
Alexandre Desplat – “The Shape of Water”
Jonny Greenwood – “Phantom Thread”
Dario Marianelli – “Darkest Hour”
Benjamin Wallfisch and Hans Zimmer – “Blade Runner 2049”
John Williams – “The Post”
Hans Zimmer – “Dunkirk”

*TELEVISION CATEGORIES*

*BEST DRAMA SERIES*
American Gods” (Starz)
“The Crown” (Netflix)
“Game of Thrones” (HBO)
“Game of Thrones” (Hulu)
“Stranger Things” (Netflix)
“This Is Us” (NBC)

*BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES*
**WINNER Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)*
Paul Giamatti – “Billions” (Showtime)
Freddie Highmore – “Bates Motel” (A&E)
Ian McShane – “American Gods” (Starz)
Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
Liev Schreiber – “Ray Donovan” (Showtime)

*BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES*
Caitriona Balfe – “Outlander” (Starz)
Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
Claire Foy – “The Crown” (Netflix)
Tatiana Maslany – “Orphan Black” (BBC America)
Elisabeth Moss – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
Robin Wright – “House of Cards” (Netflix)

*BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES*
Bobby Cannavale – “Mr. Robot” (USA)
Asia Kate Dillon – “Billions” (Showtime)
Peter Dinklage – “Game of Thrones” (HBO)
* *WINNER David Harbour – “Stranger Things” (Netflix)*
Delroy Lindo – “The Good Fight” (CBS All Access)
Michael McKean – “Better Call Saul” (AMC)

*BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES*
Gillian Anderson – “American Gods” (Starz)
Emilia Clarke – “Game of Thrones” (HBO)
**WINNER: Ann Dowd – “The Handmaid’s Tale” (Hulu)*
Cush Jumbo – “The Good Fight” (CBS All Access)
Margo Martindale – “Sneaky Pete” (Amazon)
Chrissy Metz – “This Is Us” (NBC)

*BEST COMEDY SERIES*
“The Big Bang Theory” (CBS)
“Black-ish” (ABC)
“GLOW” (Netflix)
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
“Modern Family” (ABC)
“Patriot” (Amazon)

*BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES*
Anthony Anderson – “Black-ish” (ABC)
Aziz Ansari – “Master of None” (Netflix)
Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
Ted Danson – “The Good Place” (NBC)
Thomas Middleditch – “Silicon Valley” (HBO)
Randall Park – “Fresh Off the Boat” (ABC)

*BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES*
Kristen Bell – “The Good Place” (NBC)
Alison Brie – “GLOW” (Netflix)
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Sutton Foster – “Younger” (TV Land)
Ellie Kemper – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)
Constance Wu – “Fresh Off the Boat” (ABC)

*BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES*
Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt” (Netflix)
**WINNER Walton Goggins – “Vice Principals” (HBO)*
Sean Hayes – “Will & Grace” (NBC)
Marc Maron – “GLOW” (Netflix)
Kumail Nanjiani – “Silicon Valley” (HBO)
Ed O’Neill – “Modern Family” (ABC)

*BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES*
Mayim Bialik – “The Big Bang Theory” (CBS)
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon)
Betty Gilpin – “GLOW” (Netflix)
Jenifer Lewis – “Black-ish” (ABC)
Alessandra Mastronardi – “Master of None” (Netflix)
Rita Moreno – “One Day at a Time” (Netflix)

*BEST LIMITED SERIES*
“American Vandal” (Netflix)
“Big Little Lies” (HBO)
“Fargo” (FX)
“Feud: Bette and Joan” (FX)
“Godless” (Netflix)
“The Long Road Home” (National Geographic)

*BEST MOVIE MADE FOR TV
*“Flint” (Lifetime)
“I Am Elizabeth Smart” (Lifetime)
“The Immortal Life of Henrietta Lacks” (HBO)
“Sherlock: The Lying Detective” (PBS)
“The Wizard of Lies” (HBO)

*BEST ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES*
Jeff Daniels – “Godless” (Netflix)
Robert De Niro – “The Wizard of Lies” (HBO)
Ewan McGregor – “Fargo” (FX)
Jack O’Connell – “Godless” (Netflix)
Evan Peters – “American Horror Story: Cult” (FX)
Bill Pullman – “The Sinner” (USA)
Jimmy Tatro – “American Vandal” (Netflix)

*BEST ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES*
Jessica Biel – “The Sinner” (USA)
Alana Boden – “I Am Elizabeth Smart” (Lifetime)
Carrie Coon – “Fargo” (FX)
Nicole Kidman – “Big Little Lies” (HBO)
Jessica Lange – “Feud: Bette and Joan” (FX)
Reese Witherspoon – “Big Little Lies” (HBO)

*BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES*
Johnny Flynn – “Genius” (National Geographic)
Benito Martinez – “American Crime” (ABC)
Alfred Molina – “Feud: Bette and Joan” (FX)
**WINNER Alexander Skarsgård – “Big Little Lies” (HBO)*
David Thewlis – “Fargo” (FX)
Stanley Tucci – “Feud: Bette and Joan” (FX)

*BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE MADE FOR TV OR LIMITED SERIES*
Judy Davis – “Feud: Bette and Joan” (FX)
**WINNER Laura Dern – “Big Little Lies” (HBO)*
Jackie Hoffman – “Feud: Bette and Joan” (FX)
Regina King – “American Crime” (ABC)
Michelle Pfeiffer – “The Wizard of Lies” (HBO)
Mary Elizabeth Winstead – “Fargo” (FX)

*BEST TALK SHOW*
“Ellen” (NBC)
“Harry” (Syndicated)
“Jimmy Kimmel Live!” (ABC)
“The Late Late Show with James Corden” (CBS)
“The Tonight Show Starring Jimmy Fallon” (NBC)
“Watch What Happens Live with Andy Cohen” (BRAVO)

*BEST ANIMATED SERIES*
“Archer” (FX)
“Bob’s Burgers” (FOX)
“BoJack Horseman” (Netflix)
“Danger & Eggs” (Amazon)
“Rick and Morty” (Adult Swim)
“The Simpsons” (FOX)

*BEST UNSTRUCTURED REALITY SERIES*
“Born This Way” (A&E)
“Ice Road Truckers” (History)
“Intervention” (A&E)
“Live PD” (A&E)
“Ride with Norman Reedus” (AMC)
“Teen Mom” (MTV)

*BEST STRUCTURED REALITY SERIES*
“The Carbonaro Effect” (truTV)
“Fixer Upper” (HGTV)
“The Profit” (CNBC)
Shark Tank” (ABC)
“Undercover Boss” (CBS)
“Who Do You Think You Are?” (TLC)

*BEST REALITY COMPETITION SERIES*
“America’s Got Talent” (NBC)
“Chopped” (Food Network)
“Dancing with the Stars” (ABC)
“Project Runway” (Lifetime)
“RuPaul’s Drag Race” (VH1)
“The Voice” (NBC)

*BEST REALITY SHOW HOST*
Ted Allen – “Chopped” (Food Network)
Tyra Banks – “America’s Got Talent” (NBC)
Tom Bergeron – “Dancing with the Stars” (ABC)
Cat Deeley – “So You Think You Can Dance” (FOX)
Joanna and Chip Gaines – “Fixer Upper” (HGTV)
RuPaul – “RuPaul’s Drag Race” (VH1)

*Related stories from TheWrap:*

Hold the Door: 'Game of Thrones' Star Will DJ at Critics Choice Awards

Critics Choice Awards Jumps to A&E From CW

Critics Choice TV Awards: 'Big Bang Theory,' 'Fargo,' 'Good Wife', 'Masters of Sex,' 'Normal Heart' Lead Nominees
0
shares
ShareTweetSavePostSend
 
Credit: E Now - Published < > Embed
News video: Critics' Choice Awards: 7 –yr-old Brooklynn Prince wins Best Young Performer award

▶ Critics' Choice Awards: 7 –yr-old Brooklynn Prince wins Best Young Performer award 00:57

New Delhi, Jan 12 (ANI): Seems like the 2018 Critics' Choice Awards was a night dedicated to 7-year-old Brooklynn Prince as she won the 'Best Young Actor' award for her role in 'The Florida Project'. The young actress cried tears of joy as she accepted the award. E! Online...

You Might Like


Tweets about this


Other recent news in US

Jamal KHASHOGGI disappearance: US asks Turkey for recording evidenceTrump says he's not covering for Saudi Arabia over JAMAL KHASHOGGI's disappearance
HURRICANE MICHAEL: Death toll continues to rise amid searchesBIG BIRD Performer Caroll Spinney Leaving Sesame Street After 50 Years

Recent related videos from verified sources

Michael Moore To Be Honored With Critics’ Choice Lifetime Achievement Award [Video]Michael Moore To Be Honored With Critics’ Choice Lifetime Achievement Award 00:39

“Fahrenheit 11/9” director Michael Moore will be honored at this year’s Critics’ Choice Documentary Awards The director will receive the Lifetime Achievement Award at the event, which takes..

Credit: Wochit - Published

Environmentally friendly: One News Page is hosted on servers powered solely by renewable energy
© 2018 One News Page Ltd. All Rights Reserved.
About us  |  Contact us  |  Disclaimer  |  Press Room  |  Terms & Conditions  |  Content Accreditation
 RSS  |  News for my Website  |  Free news search widget  |  Contact us  |  DMCA / Content Removal  |  Privacy & Data Protection Policy
How are we doing? Send us your feedback  |   LIKE us on Facebook   FOLLOW us on Twitter  •  FOLLOW us on Pinterest